5th day of the 44th Sub Junior National Championship

Results from the final league matches and initial knockout matches till the 5th day of the 44th Sub Junior National Championship

Bengaluru/Didwana 12th October 2017: The 44th Sub Junior National Championship for Boys and Girls is being held at the Bangour college stadium, Didwana, Rajasthan from 8th to 14th October 2017. The Championship is being organized by the Rajasthan Basketball Association under the aegis of the Basketball Federation of India. The prestigious Championship will feature 30 boys’ teams and 24 girls’ teams in the U14 age group, from various Indian States and Union territories, and will be played in a league cum knockout format. The Results from the first two days of the championship are as follows:

 

 

DAY 5, 12th October 2017, Results till 11.30 A.M 

 

 

 

Pre-Quarter Finals

Boys

1. Haryana(Vikas 24pts, Mohit 24pts) bt  Tamil Nadu(Shibi 18pts, Dharnesh 12pts) 75-70[14-22,6-122,26-13,29-23]

2. Telangana(Nitish 14pts, Sourav 11pts) bt Karnataka(Vedanth 17pts ) 53-47[16-11,12-10,12-12,13-14]

Girls

1. Punjab(Yashneet 10pts, Kavya 8pts) bt  Gujarat(Naomi 15pts) 40-35[10-5,13-7,2-17,15-6]

2. Haryana(Ritika 21pts, Ashu 11pts) bt  Madhya Pradesh(Manu 10pts) 40-33[13-05,9-8,11-10,7-10]

 

DAY 4, 11th October 2017

 

Level 2 to 1 Qualification Games

Boys

1. Karnataka(Vedanth 15pts, Ali 11pts) bt Manipur(tanson 8pts) 46-30[10-12,11-7,19-2,6-9]

2. Tamil Nadu(Shibi 12pts) bt  Mizoram(Remruapuia 9pts) 41-24[11-04,17-05,8-5,5-10]

3. Tamil Nadu(Shibi 11pts) bt Karnataka(Akshay 4pts) 75-21[26-05,11-14,21-2,14-0]

Girls

1. Haryana(Ashu 18pts, Ritika 12pts) bt Andhra Prasesh(Pallavi 11pts) 56-25[13-08,16-03,19-4,12-10]

2. Gujarat(Rajvi 14pts, Priscilla 8pts) bt  Telangana(Hemalatha 11pts) 45-31[12-11,15-03,9-11,9-6]

3. Gujarat(Naomi 16pts, Priscilla 11pts) bt Haryana(Ashu 17pts) 49-38[14-4,10-16,12-11,13-7]

 

League Games

BOYS

 

LEVEL 1

 

GROUP A

 

1.  Punjab(Vikas 25pts, Mandeep 15pts) bt Andhra Pradesh(Sai Charan 15pts) 63-50[15-07,4-12,23-16,21-15]

2.  Madhya Pradesh(Gourav 15pts, Vishwajeet 15pts) bt Andhra pradesh(Mohan 11pts) 40-37[19-14,19-2,15-10,7-11]

3. Telangana(Chaitanya 13pts, Surya 8pts) bt Maharashtra(Rehan 10pts) 54-46[12-3,11-22,15-8,14-13]

 

GROUP B

 

1. Chhattisgarh(Deepak 19pts, rishabh 14pts) bt Haryana(Mohit 20pts) 47-41[8-8,12-7,12-15,15-11]

2. Uttar Pradesh(Aman 14pts, Kapil 12pts) bt Odisha(Sasank 8pts) 43-21[12-00,2-3,17-10,12-8]

 

 

GIRLS

LEVEL 1

 

GROUP A

1. Chhattisgarh(Kriti 23pts, Ruksar 19pts) bt Maharashtra(Samira 22pts) 77-59[22-18,20-16,15-14,20-13]

2. Rajasthan(Jiya 22pts) bt Delhi(Alphi 8pts) 50-25[18-2,6-14,14-5,12-4]

GROUP B

1. Tamil Nadu(Sathya 24pts) bt Uttar Pradesh(Sumira 11pts) 63-50[15-7,4-12,23-16,21-15]

2. Karnataka(Sunishka 14pts, Smriti 10pts)  bt  Kerela(Ashlin 16pts) 69-49[13-16,11-4,14-14,22-15]

3. Tamil nadu(Sthya 24pts) bt  Kerela(Ashlin 11pts) 52-28[18-06,12-04,12-12,10-6]

4. Uttar Pradesh(Parnika 14pts, Nikita 8pts) bt  Punjab(Vrinda 20pts, Muskan 9pts) 55-44[16-10,4-7,20-12,15-15]

 

 

 

DAY 3, 10th October 2017

BOYS

LEVEL 1

 

GROUP A

1.  Punjab(Gagandeep 17pts, Mandeep 14pts) bt  Maharashtra(Rehan 14pts) 61-47[16-06,11-154,14-21,20-6]

2. Madhya Pradesh(Gourav 17pts, Vishvajeet 12pts)  bt  Telangana(Nitish 12pts) 69-31[23-06,11-06,17-10,18-9]

GROUP B

1. Uttar Pradesh(Kapil 25pts, Aman 19pts) bt  Chhattisgarh(Rishabh 29pts) 70-63[26-15,4-14,22-18,18-16]

2. Rajasthan(Jaideep 34pts, Likendra 23pts) bt Chhattisgarh(Rishab 12pts) 98-35[31-08,20-13,19-3,18-11]

3. Uttar Pradesh(Kapil 17pts, Aman 16pts) bt Haryana(Vikash 15pts) 67-54[14-13, 5-10,19-17,29-14]

LEVEL 2

GROUP C

1. Nagaland(Thejavor 15pts) bt Goa(Sahil 7pts) 38-13[9-3,4-0,8-8,17-2]

2. Karnataka(Harsh 9pts) bt  Gujarat(Shivam 7pts) 35-21[6-4,14-6,9-6,6-5]

3. Gujarat(Shivam 19pts) bt Puducherry(Nandhan 19pts) 46-37[10-06,9-7,17-13,10-11]

 

GROUP D

1. Mizoram(Abhishek 22pts, Sunny 13pts) bt  Chandigarh(Rempruatpuia 12pts) 41-39[8-8,15-04,4-12,14-16]

2. Himachal Pradesh(Hardip 14pts, Aryan 6pts) bt Tripura(Animesh 2pts)  41-06[22-0,11-0,6-2,2-4] 

3. Kerela(Joydan 19pts, Jeremy 11pts) bt  Himachal pradesh(Rajal 13pts) 54-50[13-07,12-17,14-12,15-14]

 

GROUP E

1. Uttrakhand(Vishal 6pts) bt Jammu Kashmir(Eshan 5pts) 18-15[2-6,3-3,3-4,10-2]

2. Bihar(Manuel 8pts) bt Meghalaya(Derex 6pts) 40-10[8-2,14-4,14-0,4-4]

3. Tamil Nadu(Shibi 15pts, Gowtham 10pts) bt Jammu and Kashmir() 76-12[22-1,12-5,15-4,17-2]

GROUP F

1. Jharkhand(Siddharth 15pts, Aditya 8pts) bt West Bengal(Md. ibrahim 26pts) 48-46[14-13,14-06,12-10,12-17]

2. Manipur(Bipin 16pts, Jetli 12pts) bt Assam(Rahul 17pts, praveen 14pts) 47-45[9-6,10-4,14-14,14-21]

3. Delhi(Manvender 11pts, Wadhava 10pts) bt Jharkhand(Siddharth 16pts, Priyanshu 14pts) 56-50[7-8,13-6,14-16,12-20]

GIRLS

LEVEL 1

GROUP A

1. Madhya Pradesh(Shivangi 12pts, Ishita 6pts) bt Delhi(Sophia 7pts)  35-25[8-1,10-5,11-9,6-10]

2. Maharashtra(Bhakti 16pts, Somira 14pts) bt Madhya Pradesh(Shivangi 12pts) 57-40[11-05,17-11,8-13,20-11]

3. Chhattisgarh(Kirti 23pts) bt  Rajasthan(Jiya 13pts) 60-35[18-08,17-04,7-13,18-10]

GROUP B

1. Tamil Nadu(Sathya 17pts, Sadhana 16pts) bt  Karnataka(Diyaj 13pts) 66-28[24-15,16-7,11-3,15-3]

2. Punjab(Vrinda 25pts) bt Karnataka(Yedaanand 15pts) 50-49[11-06,12-17,10-6,17-10]

3. Uttar Pradesh(Sumira 17pts) bt  Kerela(Dona 10pts) 56-47[12-07,7-10,16-12,21-18]

LEVEL 2

GROUP C

1. Haryana(ritika 12pts, Ashu 12pts) bt Goa 41-01[12-,12-0,11-1,6-0]

GROUP D

1. Telangana(Hemalatha 10pts) bt Jammu and Kashmir(Pranati 3pts) 46-08[12-0,8-6,10-2,16-0]

 

GROUP E

1. Jharkhand(Sonali 11pts) bt Assam(Rijwan 4pts) 30-06[9-4,1-2,9-0,11-0]

2. Gujarat(Rajvi 16pts, Naomi 12pts) bt  West Bengal(Shreya 8pts) 62-28[7-9,18-4,20-10,17-5]

GROUP F

1. Himachal Pradesh(Siya 12pts, Gurleen 10pts) bt Uttrakhand(Siya Gupta 7pts) 42-19[16-13,12-0,8-0,6-6]

2. Andhra Pradesh(Pallavi 16pts) bt Odisha(Sweta 5pts) 44-21[7-4,13-2,14-9,10-6]

DAY 2, 9th October 2017

BOYS

LEVEL 1

 

GROUP A

1. Madhya Pradesh(Rishikesh 13pts, Gopi 12 pts) bt Maharashtra(Rehan 10pts, Adnan 9pts) 72-33[14-03,25-11,19-10,14-9]

2. Punjab(Mandeep 14pts, Vikas 12 pts) bt Telangana(G. Surya Kumar 11pts) 48-38[12-09,10-07,15-12,11-10]

3. Andhra Pradesh(T. Sai Charan 22pts, Ch. Sai Babu 18pts) bt  Maharashtra(Dev Premi 14pts, Tanmay 12pts) 72-55[22-20,16-14,11-11,23-10]

 

GROUP B

1. Haryana(Mohit 30pts, Vikas 13pts) bt Odisha(Ankit 6pts) 53-19[16-10,5-3,17-0,15-6]

2. Rajasthan(Lokendra Singh 15pts, Jaideep 10pts) bt Odisha(Sasank 4pts) 63-23[17-08,20-08,17-02,9-5]

 

 

LEVEL 2

 

GROUP C

1. Nagaland(Thejazo 20pts, Ruokuovoy 8pts) bt Puducherry(Nandan 12pts, Srivatsan 7pts) 36-34[10-8,4-12,12-6,10-8]

2. Gujuarat(Pavan 11 pts) bt Goa(Sahil 7pts) 31-12[7-6,10-0,10-2,5-4]

3. Karnataka(Akshay 12pts) bt Nagaland(Dziesekhrietoo 7pts) 50-26[12-5,6-12,20-3,12-6]

4. Puducherry(Nandhan 22pts) bt  Goa(Sahil 12pts) 40-26[18-03,4-3,2-8,16-12]

GROUP D

1. Mizoram(VL. B. 6pts) bt Tripura(Prasendit 6pts) 38-10[18-0,10-0,8-8,2-2]

2. Chandigarh(Sunny 20pts, Abhishek 18pts) bt  Himachal Pradesh(Yajush 9pts, Arman 6pts) 53-23[21-06,01-05,10-00,12-12]

3. Mizoram(Zuala 22pts, Johan 10pts) bt Kerel(Jordan 10pts)a 54-38[08-12,14-11,17-8,15-7]

GROUP E

1. Meghalaya(Lawrence 20pts, jaffrey 7pts)  bt  Uttrakhand(Pratyush 7pts) 48-23[16-02,8-7,8-3,16-11]

2. Bihar(Manvesh 12pts, Siddharth 11pts) bt Jammu and Kashmir(Vishal 5pts) 43-23[12-08,10-08,14-4,9-3]

3. Tamil Nadu(Mario 10pts, Dharnesh 8pts) bt Meghalaya 41-06[13-2,7-0,14-04,7-0]

4. Bihar(Sidharth 15pts, Manuel 18pts) bt  Uttrakhand(Aditya 4pts) 56-11[8-2,16-1,7-5,23-3]

GROUP F

1. Manipur(Tanson 9pts, K. Jetli 8pts) bt West Bengal(Prakash 9pts) 36-29[7-4,9-8,7-10,13-5]

2. Assam(Rahul 26pts, Praveen 12 pts, Parri 12pts) bt Jharkhand(Aditya 14pts, Siddharth 10pts) 59-45[16-10,3-13,28-14,12-8]

3. Manipur(Tanson 25pts, Jetli 20pts) bt  Delhi(Shiven Gupta 20pts, Rathore 11pts) 61-54[13-10,10-5,16-19,22-20]

4. West Bengal(Md. Ibraham 17pts) bt Assam(Parri 12pts) 51-37[11-12,12-4,10-9,18-12]

 

GIRLS

LEVEL 1

GROUP A

1. Maharashtra(Danira 8pts, Shomira 7pts) bt Delhi() 44-17[13-04,12-05,11-04,8-4]

2. Rajasthan(Jiya 19pts, Diksha 7pts) bt Madhya Pradesh(Divya 14pts, Ishita 7pts) 46-37[11-14,5-13,8-4,22-6]

3. Chhattisgarh(Arshiya 22pts) bt Delhi(Sakshi 8pts) 64-19[23-06,5-2,12-06,24-05]

GROUP B

1. Punjab(Vrinda 12pts, kavya 11pts) bt Kerela(Malavika 22pts) 48-42[10-15,13-4,11-7,14-16]

GROUP C

1. Tamil nadu(Sathya 18pts, Sadhana 8pts) bt  Punjab(Vrinda 8pts) 53-23[13-4,14-4,8-3,18-12]

2. Chandigarh(Anjali 24pts) bt Goa(Elaine 5pts) 43-09[12-02,2-1,19-3,10-3]

GROUP D

1. Bihar(Muskan 24pts) bt Jammu and kashmir(Vaidehi 6pts) 32-10[11-01,3-4,6-1,12-4]

GROUP E

1. Gujarat(Priyanshi 8pts) bt Jharkhand(Senali 2pts) 38-08[8-0,11-4,8-2,11-2]

2. West Bengal(Shreya 16pts, Koena 12pts) bt Assam(Rizwana 7pts) 48-09[12-1,8-2,14-4,14-2]

GROUP F

1. Himachal Pradesh(Gurleen 7pts) bt Odisha(Anita 9pts) 23-16[7-5,8-3,1-8,7-0]

2. Andhra Pradesh(K. Sudha 9pts) bt Uttrakhand(Sakshi 7pts) 31-03[7-1,9-0,10-2,5-0]

 

DAY 1, 8th October 2017

BOYS

LEVEL 1

GROUP A

1. Andhra Pradesh(Ch. Sai Babu 18pts, Sai Charan 8pts) bt Telangana(Sourav Dehraan 25 pts, Chandrahaas 7 pts) 53-50[15-15,17-08,13-11,08-16]

2. Madhya Pradesh(Bhagat 20pts, Gopi 12pts) bt Punjab(Vikas 13pts, Mandeep 11pts) 57-52[16-11,10-16,19-15,12-10]

 

GROUP B

1. Rajasthan(Lokendra Singh 24pts, Jaideep Rathore 21pts) bt   Uttar Pradesh(Shreyansh 14pts) 71-58[20-14,15-6,18-16,18-22]

2.  Chhattisgarh(Deepak 13 pts, Shivanand 12 pts) bt Odisha(Ankit 8pts, Sasank 8pts) 48-38[11-07, 19-04, 10-13, 08-14]

 

 

 

LEVEL 2

GROUP C

1. Karnataka(Harsh 14pts, Dibya 11pts, Akshay 9 pts) bt Puducherry(Nanda 10pts, Srivatsan 4pts)  50-26[13-02,14-10,9-12,14-2]

2. Gujarat(Aryan 12pts, Ayan Khan 9pts) bt Nagaland(Dziese 9pts, Kikrusietube 4pts)  40-22[10-6,8-6,11-3,11-7]

3. Karnataka(Vedanth 15 pts, Akshay 7pts) bt Goa(Mokshad 6 pts) 50-14[15-04, 10-00, 9-6, 16-04]

GROUP D

1. Kerela(Rinil C.K 14pts, Athul 11pts) bt Tripura(Ramesh D 8pts)  72-09[16-0,21-7,17-2,18-0]

2. Mizoram(Jacob 10pts, Lalhmangaixg 10pts) bt Himachal Pradesh(Arman 14pts, Japreet 10pts) 52-42[10-11,12-8,10-4,20-19]

3. Kerela(Jordan 19pts, Athul 12 pts) bt Chandigarh(Sunny 21pts, Nitesh 12pts) 59-47[6-11,14-16,24-6,15-14]

GROUP E

1. Tamil Nadu(Gowtham 18pts, Shibi 16pts) bt Uttrakhand(Karan Sood 5pts) 77-12[23-04,18-05,16-02,20-01]

2. Meghalaya(Lawerence 26pts, Jeffrey 08pts) bt Jammu and Kashmire(Azhar 7pts) 59-19[12-6,12-5,17-04,18-4]

3. Tamil Nadu(Sharan 8pts, Shibi 6pts) bt Bihar(Sidharth 7pts) 43-19[13-08,12-01,8-2,10-8]

GROUP F

1. Manipur(Tanson 16pts, K. Jetli 14pts) bt Jharkhand(Shoaib Khan 9pts) 46-29[13-12,16-4,5-8,12-10]

2. Assam(Parri 25pts, Parveen 10pts ) bt Delhi(Upanshu 16pts, yatish 6pts) 45-43[4-9,4-10,20-8,187-16]

 

GIRLS

LEVEL 1

GROUP A

1. Maharashtra(Bhakti 08 pts) bt Rajasthan(Divisha 06 pts) 45-20[10-03,12-05,09-09,14-04]

GROUP B

1. Karnataka(Sunishka 13pts, Vedaa 10pts) bt  Uttar Pradesh(Nadani 12pts, Sumira 8pts) 37-35[15-08,00-05,09-10,13-12]

LEVEL 2

GROUP C

1. Haryana(Ritika 11 pts, Tina 11pts) bt Chandigarh(Anjali 06pts)  36-16[19-04,06-02,11-08,00-02]

GROUP D

2. Telangana(Y. Hemalatha 20pts, Rickit Reddy 16pts) bt Bihar(Muskan 14pts) 70-23[10-08,20-6,18-2,22-7]

GROUP E

1. West Bengal(Shreya 14pts) bt Jharkhand(Sanjana 5 pts) 36-11[14-04,8-5,9-0,5-2]

2. Gujarat(Naomi 11pts, Priscilla 6pts) bt Assam() 28-06[14-0,7-4,7-2,0-0]

GROUP F

1. Odisha(Khushi 12pts, Sama 10pts) bt Uttrakhand(Anita 6 pts) 37-19[12-3,5-6,12-6,8-4]

2. Andhra Pradesh(Sudha 13pts, Pallavi 7pts) bt Himachal Pradesh(Sukhmandeep 8pts) 34-26[2-4,8-6,16-10,8-6]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s